Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu   Spis treści: Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenia Emisji Głosu
Lekcje Śpiewu
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenia Emisji Głosu Lekcje Śpiewu: warunki
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenia Emisji Głosu Warsztaty Wokalne
 Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty dla wokalistów O nauczyciele
 Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty dla wokalistów Uczniowie o lekcjach
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisji Głosu
Blog O ŚPIEWIE
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenia Emisji Głosu Zapaszamy na legendarny blog
Eleny Egorovej. Tu znajdziesz wszystkie
informacje, które pozwolą Tobie
rozwijać się, ćwicząc w domu.
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenia Emisji Głosu
Szkolenia Emisji Glosu
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Szkolenia Emisji Głosu EGOsing i Sztuki Prezentacji / Wystąpień Publicznych
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu
Nauka Śpiewu
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Podstawy Emisji Głosu EGOsing
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Jak wybrać dobrego nauczyciela
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Ogólna Emisja głosu
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Proces powstawania głoski
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Oddech i podparcie oddechowe
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu "Atak" dzwięku
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Artykulacja
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Dykcja
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Intonacja
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Przyczyny obniżenia głosu
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu
Narząd Głosowy
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Budowa narządu głosowego
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Czynności, funkcje krtani
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Więdła (struny) głosowe
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Zjawisko resonansu
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Nasada - rezonatory
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Rodzaje słuchu
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu
Higiena Głosu
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Podstawy higieny głosu
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Badanie krztani
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Badanie strun głosowych
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Długość i szerokość strun głosowych
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Mutacja głosu
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu Higiena głosu dla nauczycieli
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu


Lekcje śpiewu.
Zapraszam na indywidualne lekcje śpiewu młodzież od lat 15 i dorosłych.
Kontakt: (+48)508 444 264
Miasto: Warszawa, Saska Kępa.
E-mail: info@avella.pl

Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu
Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja GłosuNauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja GłosuNauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu

Statystyka:

Polecamy:


Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu
Nauka Śpiewu

Najbliższy Warsztat Wokalny:

1. Dokładna praca


Naucz się dokładności.
To z pewnością najbardziej trudny i ważny warunek twojego rozwoju. Elena EgorovaBrak umiejętności pracy, cierpliwości do samego siebie i własnych błędów, to najczęstsza przyczyna większości błędów wokalnych a nawet rezygnacji z nauki. Jako dzieci, jesteśmy często chwaleni po przez rodziców za łatwe sukcesy. W życiu dorosłym prowadzi to do tego, ze często gubimy takie cechy jak wytrwałość, dokładność, cierpliwość, umiejętność pracy i łatwo rzucamy to, co nam nie wychodzi.
Wiec uczmy się dokładności. Wszystko za co bierzesz się staraj robić najlepiej jak potrafisz i cały czas dąż do doskonałości. Ale nie wymagaj od siebie za dużo - nic na siłę. Chwal siebie za sukcesy, które osiągniesz i bądź wyrozumiały i cierpliwy do własnych porażek. Każdy człowiek ma swoje tempo, nie ma sensu więc porównywać się do innych, ponieważ zawsze spotkasz lepszych i słabszych od siebie. Pamiętaj, ty dla siebie jesteś najważniejszy i nie żałuj czasu i sił na własny rozwój. Staraj się ćwiczyć dokładność wszędzie: w relacjach ze sobą i innymi, w domu, w pracy i, oczywiście, w ćwiczeniach i zasadach, które przeczytasz niżej.

2. Śpiewaj pełnym głosem

"Najstraszniejszy" błąd każdego wokalisty, to śpiewanie niepełnym głosem. Jako wynik takiego śpiewu - wstrzymany dźwięk z powietrzem (niedomykalne struny głosowe). Jeżeli śpiewasz pełnym głosem, to w razie potrzeby, łatwo zaśpiewać ciszej, ale jeżeli zawsze śpiewasz cicho, to nie znajdziesz sposób na zgłośnienie oprócz siły, która psuję barwę głosu i powoduję, ze śpiewamy "na gardle".

3. Dźwięk bez powietrza

Istnieją tylko dwie przyczyny powietrza w glosie: niepełny głos i za dużo siły/siłowe śpiewanie (mówienie).
Jeżeli chcemy uzyskać dźwięk bez powietrza (- prawidłowo domknięte struny) trzeba spróbować puścić swobodnie pełny głos, jak by chcieliśmy kogoś zawołać, przy tym uważając nie na głośność a na własną wygodę. Jeżeli dźwięk twojego głosu jest miły dla ciebie, to będzie on miły i dla innych i jako wynik pojawi się tembr i wyrazista barwa głosu. Natomiast brak barwy, mglisty głos, częste zmęczenie lub nawet utrata głosu podczas śpiewania lub mówienia, to oznaka nadużycia - siły (a najczęściej połączonego z niepełnym głosem), gwałtu nad sobą i główna wskazówka tego, to powietrze wychodzące z dźwiękiem. TO ALARM.

4. Mniej wysiłku - więcej głosu

To złota zasada. Jeżeli dajesz mniej siły, to otrzymujesz więcej barwy. Uważam, że nauka śpiewu nie powinna zaczynać się od ćwiczeń przepony, artykulacji i dykcji.

5. Nie ufaj uszom - nagrywaj się

Przy nauce śpiewu nie wolno polegać na ocenie tego jak siebie słyszymy, ponieważ my słyszymy się zniekształcenie. Tylko na nagraniu audio lub wideo, spojrzeniu na siebie z zewnątrz, usłyszysz i zobaczysz prawdziwe błędy i możesz sprawiedliwie ocenić swój poziom.

6. Wokalista - "egoista"

Wychodząc na scenę bierzesz na siebie odpowiedzialność. To, co czujesz podczas śpiewania czuje również widz. Widz widzi wszystko dlatego nie wolno udawać. Kłamiąc na scenie sprawiasz zawód słuchaczom, ponieważ najważniejsza na scenie jest prawda, sens tego co przekazujesz i emocje. Twoja wygoda i dobre samopoczucie - to podstawa. Nie masz prawa wyjść na scenę z bałaganem w środku ciebie. Twoją harmonię poczują wszyscy i ona to jest podstawa twojego sukcesu niezależnie od tego jak techniczne zaśpiewasz.

7. Słuchaj DOBRYCH wykonawców

Udowodniono naukowo, że podczas słuchania śpiewu (na żywo lub na nagraniu), nasze struny głosowe pracują podobnie jak u śpiewającego, oczywiście w dużo mniejszym stopniu. To zła wiadomość dla chórzystów i dobra dla tych, którzy już o tym wiedzą: Kim są ci "dobrzy" wokaliści? Ci, którzy śpiewają pełnym głosem.

8. Szukajmy własnej drogi

Poczuj siebie, odkryj swój styl. Często my boimy się pokazać prawdziwego siebie i układamy swoją twórczość w granicach przyjętej "przyzwoitości", która jest czasami potwornie ograniczona. Następna częsta sytuacja: osoba z rzadką, wyrazistą - inną barwą głosu wstydzi się swojego śpiewu, i przychodzi na lekcje aby nauczyć się śpiewać "jak wszyscy", ponieważ tak "nie wypada", "to dziwnie brzmi"... W takiej sytuacji trzeba zacząć "leczenie" od głowy, od rozważenia wpływu wartości społecznych na nasze wybory. Dla zrozumienia siebie potrzebna jest nie tylko czułość, ale i wielka odwaga, ponieważ szukając siebie możesz w końcu ze sobą się spotkać, i TY Prawdziwy możesz okazać się INNY od "ideału", do którego dążyłeś wcześniej.
I jeżeli będziesz odważny, to wszyscy powiedzą: "no tak, on jest pewien siebie ponieważ ma wielki talent", jednak ludzie rzadko mówią to na głos, oni myślą, że ty i tak to wiesz. Będą też ci, którzy jeszcze nie odkryli Siebie Prawdziwego (takich jest większość), ale podświadomie bardzo tego pragną, i takich osób twoja obecność będzie denerwować. Oni będą tobie "szczerze" odradzać bycie Innym. I czy ich usłyszysz - zależy od ciebie. Bądź egoistą, w dobrym sensie tego pojęcia, rob swoje. A jak spotkasz człowieka Innego, takiego jak Ty, to powiedź mu tyle dobrych słów ile sam chciałbyś usłyszeć.
Każdy człowiek na naszej ziemi jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Każdy ma swoje zdanie i na swój sposób widzi nasz świat. Panowanie nad własnym głosem, odkrywanie prawdziwego siebie i swojego stylu, nieskażonego narzucaną "kulturą społeczną" - to bardzo ciężka i jedyna droga do samorealizacji.

9. Myślę więc Śpiewam

Pamiętaj, że jeżeli proponowany sposób śpiewania jest dla ciebie nie wygodny, to nie jest on twoim sposobem. Bądź dla siebie czuły. Śpiew - to naturalna umiejętność, ona nie powinna być skomplikowana. To co jest dobre dla kogoś, nie musi być dobre dla ciebie. Nie pozwól się skrzywdzić i słuchaj własnego ciała, ono zawsze daje sygnały.
Czasy, które teraz przyzywamy skłaniają nas do znieczulenia się, do zamykania oczy na otaczające nas problemy. Wszystko na około nas zaczyna tak pędzić, ze łatwiej nie zastanawiać się, NIE MYSLEĆ. Dlatego postanawiając uczyć się śpiewu możemy trafić na nauczyciela, który nie wgłębia się w skomplikowane procesy wydobycia głosu, a opiera swoja naukę jedynie na ćwiczeniach fizjologicznych (przepona, dykcja, artykulacja ...) . Łatwiejsze jest bezmyślne nauczenie się technik gwałcących własny organizm: docisnąć, "wypchnąć" głos, wyćwiczyć przeponę i śpiewać siłowo zamiast słuchania siebie, zrozumienia własnego umysłu, ciała i procesów zachodzących w naszym organizmie. Pozbyć się siłowych nawyków jest naprawdę trudno i wymaga to dużo koncentracji, cierpliwości, samoakceptacji.
Dlatego bądź świadomy tego co robisz z własnym głosem i pamiętaj, że nikomu nie zależy na twoim głosie, talencie tak jak tobie samemu.
Życzę Tobie, drogi Wokalisto odwagi i wielkich sukcesów.
Z poważaniem, Elena Egorova.
1. Teoria na początku – podstawy
Musi być jakaś teoria. Wiedza nauczyciela nie może opierać się na tym, że on sam dobrze śpiewa. Nawet przeciwnie. Jego „dobry”, „udany” sposób śpiewania i poznawania własnego głosu może całkowicie dla ciebie nie pasować.
 
2. Uwaga na każdy dźwięk
Ucząc się śpiewać, musisz dbać o każdy dźwięk. JEST TO TOTALNIE WAZNE! Czym mniej błędów zrobisz na początku, tym mniej będzie do poprawienia później i tym szybciej opanujesz naukę. To są bardzo małe, ale stałe kroki, które przechodzisz tylko jeden raz i jeżeli nauczysz się źle, twój głos zmusi ciebie do poprawienia ich. Dlatego jest wskazana wielka dokładność, ponieważ TO JEST TWOJ FUNDAMENT. I w tym ma tobie pomoc Nauczyciel.
W najgorszym przypadku nauczyciel od razu przechodzi do śpiewania gamm i zwraca uwagę raczej na poprawność zaśpiewania ćwiczeń i czystość dźwięków, a nie na sam dźwięk i sposób zaśpiewania.
 
3. Nauka śpiewu to nie sport!
Nauka nie powinna zaczynać się od nauczenia się ćwiczeń przepony i regulacji dykcji. Tak postępują nauczyciele, którzy mają mało wiedzy (lub w ogóle jej nie mają) na temat wydobywania dźwięku i używają "mądrych" słów i terminów, że by zasłonić swoją niekompetentność (na swojej drodze, niestety, spotkałam takich bardzo wielu). Uważam, że tacy "nauczyciele" powinni nieść odpowiedzialność KARNA za krzywdy, które robią uczniom. Jeżeli spotkałeś takiego nauczyciela, nie wolno milczeć, ponieważ takie ludzie łamią innym życie. "Wyleczyć" głos po takiej "nauce" jest bardzo ciężko, potrzebno wiele dokładności i cierpliwości i najczęściej osoba z takimi problemami w ogóle przestaje śpiewać.

Jak wybrać nauczyciela: NISZCZYCIELE GŁOSU

W dopełnienie do tematu o nauczycielach śpiewu udostępniamy artykół
z blogu Eleny Egorovej - www.egosing.pl

 
11.12.2014

 

Kiedyś zniszczono mi głos. Trudno wyrazić słowami co przeżywałam.
 
Swoje życie od dzieciństwa łączyłam ze śpiewem. Z trudem dostałam się do najbardziej prestiżowej szkoły śpiewu w Moskwie na oddział "Śpiew solowy". Byłam dumna: z, około, 300 osób z całej Rosji dostało się 5 - 3 chłopaków i 2 dziewczyny (koleżanka na moim oddziale była z Syberii).
Dostałam się jako sopran koloraturowy (najwyższy). Za pół roku jednak przeniesiono mnie do "szuflady" mezzosopranów (niski głos). Uczono mnie prawidłowemu otwieraniu ust, prawidłowemu oddechu ( - "Przyj!", - krzyczała nauczycielka). Ale ta cała nauka na mnie "nie działała". Czułam, że tylko jeszcze bardziej mnie "rozregulowuje" i destabilizuje. Ze skali głosu około 3 oktaw pozostało mnie 4-5 tonów, które nie wiedziałam jak śpiewać. Mówiona mnie: "Elena, tobie najlepiej śpiewać w trio, aby byłaś mniej słyszalna." Później zauważyłam, ze problemy ze śpiewem byli nie tylko moim problemem.
 
Dalej była wielka muzyczna przerwa. Zdobyłam inny zwód. "Odratowałam" głos. Pomogłi mnie w tym kilka lekcji u wielkiej Nauczycielce śpiewu, lekarce, Pani (Świętej pamięci),- Marii Władimiriwnej Sierowej. Ona także zainspirowała mnie później do stworzenia metody EGOsing - ale o tym opowiem w kolejnych lekcjach.
 
Po latach zrozumiałam, ze dzięki temu doświadczeniu, potrafię pomoc tym, którzy znajdują się w podobnej sytuacji jak ja kiedyś. Wyjść z "tego" trudno, ale możliwe. Trudno, ponieważ zastajemy z wielu złymi nawykami-odruchami, a głos to nie zespół mięśni, nie można go "siłą" wykierować na potrzebny tor - takie podejście tylko pogłębię błędy. Zostaję myśl, koncentracja, ale odruch i tak będzie robił swoje; dlatego między innymi bez cierpliwości, samoakceptacji, głos trudno odzyskać. Wszystko małymi kroczkami..
 
Oprócz smutnego doświadczenia, po latach został mi żal i gniew wobec takich ludzi, którzy podchodzą do swojej pracy tak nieodpowiedzialne, niszcząc swoim Uczniom czasami całe życie. Więc, pozwolę sobie nie powstrzymywać ostrych słów w ich adres.
 
Nazwę ich wrednie: NISZCZYCIELI GŁOSU.
Kim oni są? Nauczają Śpiewu różne ludzie: zaczynając od wspaniałych wokalistów (klasycznych i rozrywkowych) i kończąc tymi, kto skończył szkołę aktorską (lub po prostu kurs!) i myśli, ze wiedza o dykcji i artykulacji, to cała emisja głosu (o oddychaniu i "takie tam" przecież można poczytać w Internecie).
 
W Lekcje 2 pisałam o Filtrach głosowych, procesach fizycznych i psychicznych, które wpływają na moje spojrzenie na świat, moje wartości, moją niezależność od oceny innych i, w rezultacie na co robię z własnym głosem. Głos - to zwierciadło mnie.
Więc, logiczne myląc, aby odkryć swój prawdziwy głos, dobrze by było cofnąć się do stanu dziecka. Spróbować powiedzieć/zaśpiewać jeszcze przed Filtrami, przed strachami, spięciami i "złymi" nawykami.
Zamiast tego często dodajemy kolejne Filtry:

"Standardowa" nauka śpiewu: 2 podejścia

1. Podejście sportowe.

Niestety, jest to częste podejście nie tylko nieodpowiedzialnego nauczyciela, ale i leniwego ucznia.
Chodzi o to, ze praca ze swoim Ja/Ego jest najcięższa. A przecież głos, to nasze ciało, stan którego ma prostą zależność od naszego stanu psychicznego! (Lekcja 2).
 
Większość ludzi chce otrzymać tylko parę ćwiczeń, sprytnych "technik" - okropne pojęcia, dla leniuchów, - które w magiczny sposób, nie zagłębiając się w skomplikowane procesy naszego ciała, "włączy" głos. Otrzymując drogowskaz, zaczynają ćwiczyć, jak w siłowni, pracując mięśniami a nie "głową". Wynik: powietrze w głosie/niedomykanie się strun głosowych, guzy na strunach, zmniejszenie się skali, nieczyste śpiewanie - najczęściej zaniżanie.
 

Wytłumaczę to jeszcze inaczej.
Każdy z nas ma swoje doświadczenie. To nasza prawda, nasze przeżycia - ufamy naszemu bagażu życiowemu. Przykład: ja wiem jaki mam głos, co umiem, co nie. Mam także swoje strachy, ponieważ wiem, które dźwięki mnie nie wychodzą. Jeżeli zaczniesz ćwiczyć bezmyślnie, sportowo, to jak gumę "rozciągasz" to swoje doświadczenie co powoduje utrwalenie istniejących błędów, jeszcze bardziej ogranicza nasze możliwości (na przykład, jeżeli nie ćwiczysz - cofasz się).
 
Metoda emisji głosu EGOsing uruchamia aparat głosowego w sposób odruchowy co powoduję tworzenie nowego doświadczenia, ponieważ używasz prawdziwe, pełne możliwości swojego głosu (szczegóły w kolejnych Lekcjach).

2. Podejście doświadczeniowe.

Myślimy: "jeżeli nauczyciel ładnie śpiewa, to potrafi dobrze uczyć".
Przykład.
"Ja, Elena, powieźmy, ładnie śpiewam. Jak ja śpiewam, to wiem co robię (tak mi się wydaje) i ta praca powoduję ze głos "fajnie" brzmi. To jest moja prawda.
Ja z całego serca chcę, aby moje Uczniowi śpiewali jak najlepiej. Zależy mnie na tym.
Używając "moją prawdę" i moje doświadczenie będę tłumaczyć Uczniowi, co dokładnie ma zrobić, ponieważ wierze, że ten sposób zadziała - na mnie działa!"
 
Pytanie: Czy mój sposób, któremu ufam, "zadziała" na innych ludziach?
Odpowiedź: Może, ale NIE MA GWARANCJI.

 
Każdy z nas jest wyjątkowy. Jesteśmy różne. Mamy te same narządy, ale
"kompletność" naszego ciała nie gwarantuję identyczną ich pracę.

Podobne, ale różne:

Są mnóstwo wspaniałych piosenkarzy, śpiewaków, które mają przepiękny głos, ale jeżeli prowadzą naukę śpiewu opierają ją na swoim wokalnym doświadczeniu, to taka nauka może mieć fatalne skutki dla uczniów.
 

Konsekwencje takiego podejścia do nauki: zaburzenie własnej, naturalnej emisji głosu, strata własnej osobowości w głosie, swojego stylu. Taki sposób prowadzi do "kopiowania" barw głosu nauczyciela, a nie odkrycia prawdziwych możliwości wokalnych Ucznia.
 
Warto zauważyć , ze często nauczycieli śpiewu mieszają "sport" z "doświadczeniem"; o wynikach takiej nauki, już pisałam.
 
Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu DOBREGO nauczyciela śpiewu?
O tym w kolejnej Lekcji już za kilka dni.
Elena Egorova. Warszawa, 11.12.2014.

Więcej artykułów na www.egosing.pl
 

Ogólna Emisja Głosu


Emisja głosu (od łac. Emissio = wypuszczanie) - to proces wydobywania głosu i wysyłania go. O prawidłowej emisji głosu decydują czynniki tak anatomiczne (budowa aparatu mwy i głosu) jak i fizjologiczne. W emisji głosu bardzo ważne są procesy: oddechowy, fonacyjny i artykulacyjny. Zaburzone ich funkcjonowanie wpływa w sposób negatywny na właściwą emisję głosu.

Warunkiem prawidłowej mowy i śpiewu jest harmonijna współpraca wszystkich narządów, a nieprawidłowy przebieg jednej czynności pociąga za sobą nieprawidłowość pozostałych.
 

Proces powstawania głoski

Wokalista chcąc lepiej opanować swój " instrument " jakim jest głos i rozwinąć jego możliwości techniczne musi go wcześniej dobrze poznać. Znajomość budowy narządu głosu

Ułatwia zdobycie umiejętności właściwego posługiwania się nim, skracają tym samym czas nauki śpiewu. Głos natura dała nam jeden na całe życie, dlatego musi dbać o jego trwałość i zdrowie.
Śpiew będący niezwykle złożoną czynnością, jest całkowicie zależny od centralnego systemu nerwowego i podlega jego kontroli. Poszczególne ośrodki nerwowe kierujące naszymi czynnościami w mowie czy śpiewie mieszczą się w różnych punktach kory mózgowej. Za pomocą krtani człowiek wydaje, bowiem dźwięki, ale mówi i śpiewa świadomie przy współudziale mózgu.
Opisy dotyczące procesów mówienia powinny obchodzić nie tylko mówców i artystów żywego słowa, ale w równej mierze śpiewaków, gdyż głoska stanowi tworzywo, materiał dźwiękowy naszego śpiewu. Inaczej niż na głoskach śpiewać nie umiemy. Głoska jest jednostką fonetyczną najmniejszą cząstką naszej mowy. Może być dźwiękiem /samogłoska/, szmerem /spółgłoska bezdźwięczna/, lub mieszaniną dźwięku i szmeru /spółgłoska dźwięczna/. Samogłoska i spółgłoska dźwięczna posiada wszystkie cechy dźwięku muzycznego: wysokość, natężenie, czas trwania i barwę. Spółgłoska posiada te same elementy z wyjątkiem wysokości. Samogłoski jako element muzyczny, dźwiękowy mają w śpiewie zdecydowaną przewagę nad spółgłoskami, ale dla zrozumienia śpiewanego słowa konieczne są spółgłoski. One są "nosicielami dźwięku ", stanowią element kolorystyczny zwiększający możliwości uzyskania różnorodnych efektów brzmieniowych.

Proces powstawania głoski
Do powstania głosu przyczyniają się trzy główne ośrodki: płuca, krtań i nasada.
Płuca - dostarczają powietrza niezbędnego do powstania dźwięku, mowy lub śpiewu i wraz z mięśniami oddechowymi klatki piersiowej i brzucha biorą udział w czynności oddechowej.
Krtań - jest ośrodkiem wydającym głos, warunkującym czynność głosotwórczą, fonacyjną. Stanowi ona, zatem właściwy instrument głosowy, przy czym pełni również funkcję oddechową.
Nasadą nazywamy zespół komór rezonacyjnych leżących ponad krtanią. Jest ona ośrodkiem formułującym w sposób ostateczny głos powstały w krtani tzn. nadającym mu barwę i ostateczny kształt głoski. Spełnia ona funkcję oddechową, rezonansową i artykulacyjną (więcej informacji).

Zazwyczaj emisję głosu kojarzymy to ze śpiewem. Natomiast mowa i śpiew to dwa rodzaje tej samej czynności, która związana jest z wydobywaniem głosu, co dokonuje się za pomocą narządów głosu.


 

Oddech i podparcie oddechowe

Rozpoczynając emisję głosu ingerujemy w procesy fizjologiczne, zmieniamy ich wieloletnie nawyki, dlatego dla początkujących śpiewaków jest to trudne do zrozumienia.
Świadoma praca mięśni naszego ciała oraz prawidłowe zastosowanie ćwiczeń pozwolą nam wykorzystać prawidłowy tor oddechowy w śpiewie. Umiejętne prowadzenie oddechu łączy się z jego spokojem i elastycznością. Od tego zależy jakość dźwięku. Zarówno moment nabrania oddechu, jak i później każdy moment podtrzymywania go, wydłużania i operowania nim dla potrzeb frazy muzycznej musi odznaczać się spokojem i ciągłością, wypływającą z ogólnej elastyczności i siły klatki piersiowej. Od nich zależy prawidłowe podparcie i piękny ton. Słaby i nieelastyczny, niespokojny, wyrzucany lub pozbawiony ciągłości i wymuszony oddech wywołuje chwiejność intonacyjną, branie dźwięku "od dołu", twardy sposób atakowania, niemożność swobodnego operowania dynamiką, opieszałość artykulacyjną, nierówny rozwibrowany ton i wiele innych błędów. Dobrze prowadzony oddech musi być ponadto sprawny i wydajny. Sprawny, aby sprostać wymogom frazy, tj. długości, skali, dynamiki i tempa, oraz wydajny, by - prowadzony oszczędnie, tj. całkowicie zużyty na płynącą wąskim strumieniem falędźwiękową - zawsze jeszcze pozwalał na pewną rezerwę oddechową. Rozrzutne szafowanie oddechem uniemożliwia prawidłowe prowadzenie oddechu i w rezultacie doprowadza do tzw. śpiewania do "ostatniego tchu", powodując albo obniżanie wysokości i intensywności tonu, albo nadmierną pracę krtani dla wyrównania brakującego oddechu.

Jest kilka sposobów oddychania i dążeniem każdego chórzysty powinno być odczucie w sobie wszystkich sposobów wdechu i zanalizowanie każdego z nich.

Nauka Śpiewu, Lekcje Śpiewu, Warsztaty Wokalne, Szkolenie Emisja Głosu
 • Wdech górny
  - 1/3 pojemności płuc wypełnia powietrze.

 • Wdech środkowy
  - 2/3 pojemności płuc wypełnia powietrze.

 • Wdech dolny
  - całe płuca wypełniają się powietrzem.
 • Górny rodzaj wdechu, wpływa na wytworzenie większej przestrzeni w górnej części klatki piersiowej i napięte mięśnie podbrzusza powodują, że do płuc wchodzi minimalna ilość powietrza. Ponieważ przepona utrzymuje się u góry, pogłębienie oddechu nie może nastąpić. Spotykamy go często u śpiewaków amatorów. Jest to oddech wadliwy i nie może mieć w śpiewie zastosowania.

  Środkowy (piersiowym, żebrowy) oddech. Przy tym rodzaju wdechu przepon a brzuszna rozciąga się a brzuch zapada, żebra rozchodzą się nieznacznie. Ten typ oddechu jest przydatny wtedy, gdy nie ma czasu na pełny połączony oddech żebrowo-brzuszny. W śpiewie stosowany jest jako półoddech.

  Wdech dolny. Odczucie i opanowanie następnego z omawianych sposobów oddychania pozwoli nam wpłynąć pozytywnie na emisję głosu. Nazywamy go oddechem brzusznym, przeponowym lub dolnym. W oddechu tym wydatne ruchy żeber w połączeniu z ruchem ściany brzusznej i najniższym ułożeniem przepony pozwalają na maksymalne rozszerzenie się klatki piersiowej we wszystkich kierunkach, a co za tym idzie na maksymalne zwiększenie objętości płuc, obniżenie, bowiem przepony powiększa, bowiem objętość klatki piersiowej w kierunku podłużnym.
   

  Podparcie oddechowe

  Opanowanie i regulacja oddechu nosi w wokalistyce nazwę podparcia oddechowego. Istota podparci oddechowego polega na świadomie dokonującym się wydłużeniu wydechu połączonym z najwolniejszym przesuwaniem się przepony ku górze. Utrzymanie ciśnienia powietrza zgromadzonego w dolnej jamie krtani zależy też w dużej mierze od wielkości otworu wylotowego, funkcję, którego spełniają więzadła głosowe. Na kształt otworu wylotowego powietrza wpływają dźwięki powstałe na skutek zmiennego sposobu jego drgań.
  W początkowym okresie nauki popełniamy szereg błędów w oddychaniu.

  1. Nadmierne rozszerzanie i unoszenie całej klatki piersiowej ku górze, które wywołuje skurcz mięśni brzucha i napięcie mięśni szyi
  2. Usztywnienie mięśni brzucha/ najczęściej w poszukiwaniu silnego podparcia/, wywołujące unieruchomienie ściany brzusznej.
  3. Maksymalne wciąganie brzucha w czasie podpierania. Następstwem tego jest usztywnienie mięśni brzucha i unieruchomienie ścian klatki piersiowej
  4. Równoczesne usztywnienie klatki piersiowej głębszego brzucha.
  5. Rozszerzenie klatki piersiowej w przedniej części, podczas gdy mięśnie pleców pozostają nieruchome i nie biorą udziału w oddychaniu.
  6. Zwiotczenie ściany brzusznej /poniżej pępka/, które na skutek dążności innych mięśni do wyrównywania brakującego podparcia wywołuje znaczne usztywnienie klatki piersiowej i pociąga za sobą jako ruchy wtórne usztywnienie mięśni szyi i żuchwy.

  Należy sobie uświadomić, że oddychanie w śpiewie nie zawiera żadnych tajemnic. Polega w zupełności na uzyskaniu sprawności mięśniowej w miarę prowadzonych ćwiczeń. W śpiewie nie tyle ważna jest ilość ile oszczędność w gospodarowaniu nabranym powietrzem. Polega ona na prawidłowym zużyciu jak gdyby "zamianie" całego strumienia powietrza wdechowego na dźwięk w ten sposób by żadna jego cząstka nie ginęła na próżno. Tę ekonomię oddechu zapewnia nam prawidłowe podparcie oddechowe. Przy prawidłowym podparciu zużywa się mniej powietrza niż podczas śpiewu bez podparcia. W każdym przypadku nieprawidłowego podparcia dochodzi do błędów emisyjnych.
  Dlatego podparcie oddechowe uważany za najistotniejszy czynnik wartości głosu śpiewaczego.
   

  "Atak" dzwięku

  W śpiewie rozpoczęcie dźwięku określa się najczęściej terminem "zapoczątkowanie tonu". Wiąże się ono przede wszystkim ze sposobem "atakowania" tonu. Ani zwarcie wiązadeł nie powinno poprzedzić wydechu, ani wydech nie powinien wyprzedzać zwierania wiązadeł. W śpiewie, podobnie jak w mowie, obowiązuje zasada, że wydech i początek dźwięku musza następować równocześnie.
  Atakowanie miękkie i twarde

  Trzy rodzaje atakowania dźwięku:
  1. Atak miękki,
  zachodzi wtedy, gdy chwila zwarcia więzadeł głosowych zbiega się z początkiem wydechu. W tym ataku dźwięku nie wymaga się zaangażowania całej masy więzadeł. Miękkie atakowanie dźwięku jest jedynym prawidłowym sposobem zapoczątkowania dźwięku, sprzyja też prawidłowej intonacji i posługiwaniu się rejestrem głowy a tym samym wyrównaniu rejestrów w legato .
  2. Atak twardy,
  w atakowaniu tym najpierw zbierają się więzadła głosowe a potem następuje wydech, przy którym powietrze przedziera się z wysiłkiem przez zwarte więzadła. Ma ono zastosowanie w staccato oraz może być wykorzystane do uzyskania odpowiednich efektów brzmieniowych. Twardego atakowania dźwięku nie musimy się uczyć, ponieważ posługujemy się nim bardzo często w mowie. Atak twardy jest atakiem zbyt męczącym więzadła głosowe. Stałe posługiwanie się nim prowadzi do uszkodzenia głosu, a w szczególności do powstania tzw. guzków śpiewaczych.
  3. Atak chuchający (przydechowy)
  polega ono na tym, iż wydech wyprzedza zwarcie więzadeł głosowych, które całkowicie się nie schodzą, przez co powstaje między nimi trójkątna szczelina. Wykorzystujemy je, gdy uczeń wykazuje tendencje do zaciskania gardła.
   

  Artykulacja

  Nieprecyzyjna artykulacja utrudnia zrozumienie tekstu, meczy słuchacza i powoduje rozproszenie jego uwagi. Nieprawidłowa artykulacja wynikająca z braku elastyczności narządów wymowy, uniemożliwia też prawidłową emisje głosu. " Kto chce dobrze śpiewać musi dobrze mówić".
  Artykulacja to ruchy aparatu artykulacyjnego wykorzystującego rezonans fali głosowej, który powstaje w komorach akustycznych jamy ustnej i przestrzeniach z nią współrezonujących. Miejscem artykulacji w jamie ustnej są sfery artykulacyjne. Określają one obszar wykorzystywanych przestrzeni rezonujących przez artykułowane samogłoski i spółgłoski
   

  Dykcja

  Dykcja, czyli mowa, polega na łączeniu poszczególnych głosek w słowa, tych zaś w zdania. Można mieć prawidłową artykulację, tzn. prawidłowo wymawiać każdą głoskę, a przy tym mieć złą dykcję, mówiąc np. zbyt prędko, lub zbyt monotonnie, bez należytych akcentów i pauz, "połykając" wyrazy czy "przewracając się przez własne słowa". Wiadomo, że zbyt głośne mówienie pogarsza dykcję. Dzieje się tak, ponieważ samogłoski są jakby silnie akcentowane, zaś spółgłoski stają się niesłyszalne lub gubią się zupełnie, szczególnie na końcu wyrazów. Pozytywne wyniki możliwe są do osiągnięcia jedynie wtedy, gdy ambicją wszystkich uczących będzie czuwanie nad poprawnością wymowy własnej oraz podopiecznych.
   

  Intonacja

  Wrażenie wysokości dźwięku zależy bezpośrednio od częstotliwości drgań akustycznych, jakimi ulegają wiązadła głosowe.
  Źródłem dźwięku głosu ludzkiego są wiązadła głosowe. Drgania ich zależą od:
  1. Impulsów nerwowych wysyłanych przez pola ruchowe kory mózgowej.
  2. Charakterystyki strun czyli: od ich długości, grubości i siły napięcia, od mięśni napinających wiązadła głosowe od podparcia oddechowego, ściślej mówiąc ciśnienia podstrunowego powietrza.

  Podstawą utrzymania właściwej intonacji jest skoordynowana współpraca tych mięśni. Śpiewający powinien wydobyć dźwięk o żądanej wysokości.
  Intonowanie za wysokie nazywamy dystonowaniem, za nisko - detonowaniem.
  Jeśli śpiewający intonują żądaną wysokość za nisko i szybko ja "wyrównuje"- nazywamy to "podjazdami".
  Jeżeli przechodzi z jednego dźwięku na drugi, po pośrednich wysokościach nazywamy to "glissandem".

  W przypadku, gdy śpiewający intonuje dźwięk na jednej wysokości przez pewien czas lub na jednym dźwięku, wówczas wymawia szereg sylab i intonacja może wydawać się właściwa, chociaż w rzeczywistości następuje nieznaczne obniżenie wysokości.
  Dzieje się tak, dlatego, że jest bardzo trudno utrzymać przez dłuższy czas mięśnie krtani w ciągłym nieprzerwanym napięciu. Brak zmian wysokości nie sprzyja koniecznemu odprężeniu mięśni i powoduje zjawisko detonowania, wynikające ze zwiększającego się z każdą chwilą zmęczenia mięśni krtani.
  Aby temu przeciwdziałać konieczne jest nastawienie śpiewającego na intonowanie każdej następnej nuty, tej samej wysokości pozornie wyżej. Wrażenie wysokości dźwięku zależy też od natężenia i barwy.
  Na przykład zjawisko obniżania basów w niskiej tessiturze wiąże się z chęcią pokazania "głębokiego" głosu. Śpiewak usiłuje dokonać tego przez wzmocnienie dźwięku ponad swoje możliwości. Dźwięk staje się wtedy "pusty" nie skupiony i nie oparty na "masce". Pozbawiony wzmocnienia wysokimi tonami składowymi przestaje być nośny, a tracąc blask- zmieniając barwę - daje wrażenie dźwięku obniżonego.
  Niewątpliwie detonowanie jest błędem intonacyjnym zdarzającym się znacznie częściej aniżeli dystonowanie.
   

  Przyczyny obniżenia głosu:

  - Wilgotne, parne, duszne powietrze;
  - Niepomyślna pora do śpiewu (zbyt wczesna);
  - Po wysiłku fizycznym lub po jedzeniu;
  - Przemęczenie i znużenie śpiewającego;
  - Nieuwaga;
  - Tessitura - za wysoka lub za niska;
  - Niedostateczne uwzględnienie postępów cało i półtonowych;
  - Niektóre niewygodne interwały jak: kwinta w dół, kwanta, seksta w górę, mała tercja w tonacji minorowej;
  - Częste powtarzanie tego samego dźwięku;
  - Zbyt wolne tempo;
  - Słaba znajomość tekstu i melodii;
  - Za trudny utwór.
  Czasami wystarczy zwrócenie uwagi na podparcie oddechowe, niedbałe na skutek nieuwagi. Brak podparcia oddechowego lub jego niedostateczność powoduje obniżenie intonacji.

  Wpływ na intonację ma również "pozycja dźwięku". Wysoka pozycja dźwięku gwarantuje dobrą intonację. Poprzez wysoka pozycje dźwięku rozumiemy dźwięk, w którym są obecne i szczególnie wzmocnione formaty, na jakie ucho ludzkie jest najwrażliwsze. Śpiewak podczas emitowania głosu w wysokiej częstotliwości odczuwa te dźwięki w "polach czuciowych" znajdujących się na twardym podniebieniu nad górnymi siekaczami. Śpiewak odbiera tymi "polami czuciowymi" podrażnienia / ciśnienie fali dźwiękowej/, odczuwa "podparcie" dźwiękowe. Mówi się, że "śpiewa na masce" lub, że ma głos wysoko postawiony. Głos tak wydobyty jest dobrze słyszalny i nośny.

  Aby zapobiec czynnikom wpływającym na intonację- nauczyciel kształcący głos ucznia musi dokonać trafnej oceny przyczyn niepożądanego zjawiska. Dopiero trafna ocena przyczyn umożliwi trafny wybór środka zaradczego.

   

  © 2018 spiew.avella.pl